آشنایی با برخی از اصطلاحات شبکه

با توجه به اینکه در ادامه این مهارت با اصطلاحات و مفاهیم شبکه سر و کار خواهیم داشت ابتدا با برخی از مهمترین آنها آشنا می شویم.

1- تک باند (Baseband) و پهن باند (Broadband):

در اغلب شبکه های LAN کابلی که رایانه ها را به یکدیگر متصل می کند در حالت یک طرفه کار می کند یعنی در هر لحظه فقط یک سیگنال را از خود عبور می دهد بنابراین رایانه های موجود در این شکبه باید به نوبت از کابل شبکه برای تبادل اطلاعات استفاده کنند. به این نوع شبکه اصتلاحا تک باند (Baseband) گفته می شود. در شبکه تک باند اطلاعاتی که یک رایانه می خواهد منتقل کند به واحد های کوچکی بنام بسته (Packet) تقسیم می شوند و این بسته ها در بازه های زمانی خاصی که نوبت آن است بروی کابل شبکه برای ارسال قرار می گیرند و رایانه گیرنده پس از دریافت تمام بسته ها آنها را به شکل اولیه بازسازی می کند. این روش بسته بندی و انتقال اطلاعات مبنای کار شبکه های سوئیچینگ بسته (Packet Switching) است. اغلب شبکه های رایانه ای شبکه سوئیچینگ بسته است.

روش دیگری که برای انتقال اطلاعات وجود دارد این است که دو رایانه ای که می خواهند با هم مبادله اطلاعات کنند از طریق شبکه ای که در آن قرار دارند مسیری بنام مدار (Circuit) بین یکدیگر ایجاد می کنند و اطلاعات مورد نظر را منتقل می کنند و سپس این مدار قطع می شود. به این روش انتقال اطلاعات سوئیچینگ مدار (Circuit Switching) گفته می شود. از این روش بیشتر در سیستم هایی مانند تلفن که لازم است ارتباط بین دونفر در طول زمان مکالمه برقرار باشد استفاده می شود. این روش در شبکه های تک باند کارایی ندارد زیرا در اینصورت دو رایانه فوق تمام شبکه را به انحصار خود درآورده و رایانه های دیگر نمی توانند با هم ارتباط داشته باشند.

روش سوئیچینگ مدار در شبکه های پهن باند استفاده می شود شبکه پهن باند شبکه ای است که در آن امکان عبور همزمان چندین سیگنال وجود دارد و بدین منظور برای هر سیگنال از یک قسم مجزای عرض باند کابل استفاده می کند. نمونه ساده این شبکه ها تلوزیون های کابلی است که به کمک یک کابل بطور همزمان علاوه بر امکان دریافت سیگنال چندین کانال تلوزیونی امکان ارتباط اینترنتی نیز فراهم می شود . استفاده از تکنولوژی پهن باند توسط شرکت های مخابراتی روز بروز در حال افزایش است و بکارگیری آن در شبکه های گسترده (WAN) مورد توجه قرار دارد اما در شبکه های رایانه محلی (LAN) استفاده نمی شود.

2-  Segment و Backbone:

روش اصولی برای طراحی و توسعه دقیق یک شبکه بزرگ در حال رشد این است که آن شبکه بصورت شبکه های LAN کوچکتر طراحی کنیم و سپس این شبکه های LAN کوچکتر را به هم متصل کنیم. بدین ترتیب هر Segment یک قسمت کوچکی از یک شبکه LAN است که از تعدادی رایانه و دستگاه های جانبی موجود در شبکه تشکیل شده است. شبکه LAN اصلی از اتصال تعدادی شبکه های LAN کوچکتر ایجاد می شود. ارتباط Segment های موجود در شبکه LAN اصلی خود توسط یک شبکه Lan درگر برقرار می شود که به آن اصطلاحا Backbone  می گوییم. در اغلب موارد شبکه Backbone با سرعتی بالاتر از شبکه های Segment کار می کند.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما