آشنایی با حافظه و کاربرد های آن

همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، حافظه مکانی است که بتوانیم داده ها و اطلاعات را بصورت دائم یا موقت در آن نگهداری کنیم. رایانه برای پردازش بر روی داده ها نیازمند به یک حافظه است تا داده ها و دصتور العمل پردازش بر روی آنها را به تدریج از روی حافظه خوانده و اجرا نماید و اطلاعات را تولید کند. این حافظه همان حافظه اصلی است که دستور العمل ها، داده ها و اطلاعات را تا هنگامی که رایانه وشن است بروی خود نگهداری می کند و در هنگام نیاز با سرعت بالا در اختیار CPU و با واحد خروجی قرار می دهد. بیشتر اوقات ما نیازمند ان هستیم که اطلاعات تولید شده را در مکان مناسبی نگهداری کنیم تا در صورت نیاز مجدد بتوانیم یه اطلاعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشیم. این مکان مناسب همان حافظه جانبی (وسایل ذخیره سازی) است زیرا حتی پس از خاموش شدن رایانه نیز اطلاعات را در خود حفظ می کند.

فرض کنیم میخواهیم برنامه ای را اجرا کنیم که چند عدد ا با یکدیگر جمع کرده و در نهایت حاصل جمع این اعداد را به ما نمایش دهد. برای اینکار باید برنامه ای  که دستور العمل جمع کردن اعداد در آن قرار دارد در حافظه اصلی قرار گید. همچنین اعدادی که باید با یکدیگر جمع شوند نیز در مکان مشخصی از حافظه اصلی قرار گیرند. سپس CPU دستوالعمل های این برنامه که شامل جمع کردن چند عدد است ا خط به خط اجرا کند و داده هایی را که باید جمع کند از روی حافظه اصلی بخواند. در انتها حاصل جمع نهایی را در مکانی از حافظه اصلی ذخیره کند و حافظه اصلی این حاصل جمع را به واحد خروجی ارسال کند تا واحد خروجی آن را به ما نمایش دهد. اگر بخواهیم حاصل جمع بدست امده را بصورت دائمی ذخیره کنیم تا در آینده نیز بتوانیم از آن استفاده کنیم، لازم است آن را بر روی حافظه جانبی ذخیره نماییم.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما