آشنایی با مفاهیم پایه رایانه

 

1-سیستم(System):
مجموعه عناصر و اجزای مرتبط بهم که برای رسیدن به یک هدف خاص فعالیت می کنند،سیستم می گوییم.در زبان فارسی واژه های سامانه و نظام نیز معادل واژه سیستم هستتد.
هر سیستم دارای 3بخش اصلی است.

 • ورودی
 • عملیات
 • خروجی
  یعنی به ترتیب:
  ورودی > عملیات > خروجی
  همانطوری که خواندید در هر سیستم یکسری ورودی وجود دارد که بر روی ورودی ها عملیات خاصی انجام می شود و در نهایت خروجی بوجود می آید.
  مثال:
  سیستم یک کارخانه را در نظر می گیریم.در یک کارخانه ورودی همان مواد خام و اولیه ای است که برای تولید مورد نیاز است.در داخل کارخانه کارگران و دستگاهها بروی مواد اولیه عملیات مختلفی انجام می دهند که در نهایت یک محصول تولید می شود که این محصول را خروجی می گوییم.
  2-سیستم رایانه ای:
  سیستم رایانه ای نوعی سیستم است که در آن دادها از طریق ورودی به سیستم وارد شده و پس از پردازش،حاصل پردازش داده ها که اطلاعلت نامیده می شود از طریق خروجی ارایه می شود.
  1-داده(Data):
  مجموعه دانسته هایی که سیستم رایانه ای روی آن پردازش انجام می دهد تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.مثلا مشخصات کارمندان در یک سیستم حقوق و دستمزد،داده است.
  2-پردازش(Process):
  مجموعه اعمالی که بر روی دادها انجام میگیرد تا هدف سیستم بدست آید،پردازش نامیده می شود.
  پردازش میتواند بصورت های زیر باشد:
  بسیار ساده(مانند:جمع کردن دو داده)
  پیچیده(مانند:محاسبه حقوق کارمندان)
  بسیار پیچیده(مانند:تحلیل عکس های ماهواره ای هواشناسی)
  3-اطلاعات(Information):
  حاصل پردازش داده ها را اطلاعات می گوییم.
  به عبارتی ساده تر خروجی یک سیستم رایانه ای اطلاعات محسوب می شود.مثلا در سیستم حقوق و دستمزد،فیش حقوقی کارمندان،اطلاعات محسوب می شود.
  4-بلوک دیاگرام سیستم رایانه ای:
  بلوک دیاگرام سیستم رایانه ای بصورت:
  بخش ورودی>داده>بخش پردازش>اطلاعات>بخش خروجی.
  می باشد.که توسط بخش ورودی،داده وارد سیستم می شود.طی عملیات پزدازش،داده به اطلاعلت تبدیل می شود سپس اطلاعات توسط بخش خروجی ارایه می شود.
  5-دانش(Knowledge):
  دانش،درک،آگاهی یا شناختی است که در خلال مطالعه،تحقیق،مشاهده یا تجربه و در طول زمان به دست می آید و یک گام بعد از اطلاعات قرار دارد.
  یعنی داده ها با پردازش در رایانه به اطلاعات تبدیل می شود و در مرحله بعد،برداشت و استفاده ای که از این اطلاعات می شود،دانشی است که تولید می شود.پس دانش متکی به اطلاعات است و امروزه اگر به دانش توجه بیشتری می شود به دلیل تولید زیاد و گسترده اطلاعات است که برای غلبه،کنترل و استفاده صحیح از آن،راهی جز تبدیل آن به دانش نیست،چرا که افراد در رویارویی با انفجار اطلاعات،به راحتی نمی توانند به اطلاعات صحیح و مناسب خود برای دانش ورزی در زمان مناسب دست پیدا کنند.
  دانش را به دو دسته زسر تقسیم بندی می کنند:
 • دانش ضمنی

دانشی که به صورت تجربیات،تخصصها،مهارتها در ذهن افراد وجود دارد.این دانش مستند نشده است و قابل استفاده توسط دیگران نیست.مانند تجربیات یک فیلمنامه نویس یا تجربیات یک تاجر

 • دانش صریح
  دانشی که مستند سازی شده باشد وقابل ارائه به دیگران باشد.مانند یک کتاب آموزش فیلمنامه نویسی یا کتاب اصول موفقیت در تجارت
  3-سخت افزار(Hardware):
  به کلیه اجزای فیزیکی و قابل لمس رایانه،سخت افزار گفته می شود.
  سخت افزار رایانه مجموعه ای از قطعات و مدارات الکترونیکی و مکانیکی است.به تدریج در قسمت دسته بندی ‘فناوری اطلاعات’ همین سایت با قطعات تشکیل دهنده رایانه آشنا می شویم.
  4-نرم افزار(Software):
  به کلیه برنامه ها و دستورالعمل هایی که برای ارتباط با رایانه و استفاده از آن بکار می روند،نرم افزار گفته می شود.
  رایانه یک ماشین الکترونیکی-مکانیکی است که به تنهایی قادر به انجام هیچ عملی نیست و فقط بوسیله دستورالعمل ها و فرمانهایی که انسان به آن می دهد کاد می کند.نرم افزار رایانه از لحاظ فیزیکی قابل لمس و مشاهده نیست.هر نرم افزار به منظور انجام کار مشخصی تولید می شود و توسط افرادی که در آن زمینه فعالیت می کنند،استفاده می شود.مثلا نرم افزارهای گرافیکی توسط طراحان و گرافیستها برای ایجاد تصاویر گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد.
  5-میان افزار(Firmware):
  به تجهیزات خاصی که از ترکیب سخت افزار و نرم افزار تولید می شوند،میان افزار گفته می شود.
  به عبارتی دیگر،میان افزار نه سخت افزار محض و نه نرم افزار محض است،بلکه ترکیبی از هر دو است.
  آی سی های ROM نمونه ای از میان افزار محسوب می شود که با آنها آشنا می شویم.
  6-فن آوری اطلاعات(IT):
  فن آوری اطلاعات (Information Technology)،اصطلاحی عمومی است که به استفاده از رایانه برای ایجاد و نگهداری داده ها و ارائه به موقع اطلاعات گفته می شود.IT تمامی جوانب مدیریت و پردازش اطلاعات را در بر می گیرد.رایانه ها در مدیریت اطلاعات نقش مهمی ایفا می کنند.بعضی از کارشناسان IT را مجموعه ای از ارتباطات،مخابرات و اینترنت می دانند و بعضی دیگر IT را مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی و رایانه ای می دانند که به ذخیره و انتقال هرگونه اطلاعات می پردازند.پس یک تعریف کلی از IT می تواند به صورت زیر باشد:
  هر فن آوری که برای دریافت،ذخیره سازی،پردازش،انتقال و ارائه اطلاعات به کار می رود را فن آوری اطلاعات می گوییم.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما