آشنایی با واحد های سرعت CPU

سرعت CPU  برحسب تعداد دستورالعمل هایی که در یک ثانیه قادر به انجام ان است اندازه گیری می شود و واحد آن بر حسب مگاهرتز MHZ  (ملیون دستور در ثانیه) یا گیگاهرتز GHZ  (ملیارد دستور در ثانیه) است. وقتی می گویند سرعت CPU 300مگاهرتز است یعنی قادر است تا 300 میلیون دستورالعمل پایه نظیر جمع کردن دو عدد را در یک ثانیه اجرا کند. د رحال حاضر ریز پردازنده ها  با سرعت 2400 و 2600 و 3000 مگاهرتز (یا 3 گیگاهرتز) و بالاتر عرضه می شوند. در سالهای اخیر برای بالاتر بردن کارایی CPU ها به جای افزایش سرعت CPU دو یا چند CPU را در یک Cpu قرار داده اند و نام هر یک را هسته می گویند.هر هسته به صورت موازی دستورالعمل ها را انجام می دهد. این CPU ها هنگامیکه رایانه در حال انجام چند کار موازی است کارایی بالایی دارند.

1-آشنایی با انواع CPU:

دو شرکت Interl , AMD معروفترین سازندگان CPU در جهان هستند و اکثر CPU ها ساخت این دو شرکت می باشند.

معروفترین CPUهای ساخته شده توسط این دو شرکت:

نوع CPU سرعت
Intel-Core’2 1.86 MHZ تا 3 GHZ
Intel-Pentium’D 2.6 GHZ تا 3.6 GHZ
Intel-Pentium 4 HT 2.6 GHZ تا 3.8 GHZ
Intel-Celeron’D 1.06 GHZ تا 3.46 GHZ
Intel-Xeon 1.6 GHZ تا 3.8 GHZ
AMD-Opteron 1.7 GHZ تا 2.5 GHZ
AMD-AthlomX2 1.8 GHZ تا 3 GHZ
AMD-Sempron 1.6 GHZ تا 2.3 GHZ

2-حافظه (Memory):

حافظه مکانی است که اطلاعات بصورت موقت یا دائم درآن نگهداری می شوند.

  • حافظه اصلی (Main Memory)
  • حافظه جانبی (Secondary Memory)

هر برنامه ای که بخواهد اجرا شود ابتدا باید در حافظه اصلی قرار گیرد و سپس  توسط CPU  اجرا شود.

پس از اینکه برنامه ای اجرا شد برای نگهداری اطلاعات تولید شده این اطلاعات را روی حافظه جانبی ذخیره می کنند تا بتوان بعدها از آنها استفاده نمود. از آنجایی که اطلاعات در حافظه جانبی به صورت دائمی ذخیره می شوند به حافظه جانبی  وسایل ذخیره سازی (Storage Devices) نیز می گویند. با انواع حافظه و کاربردهای آنها در فصل های آینده آشنا می شویم.

3-واحد ورودی (Input Unit):

واحد ورودی واحدی است که دادها را از دستگاههای ورودی دریافت کرده و پس از تبدیل آن به اطلاعات قابل فهم توسط رایانه به حافظه اصلی منتقل می کند.

داده ها از طریق واحد ورودی به حافظه اصلی و از انجا به CPU ارسال می شوند تا پردازش شوند.مدیریت و کنترل واحد ورودی توسط واحد کنترل (CU) انجام می پذیرد.

4-واحد خروجی (Output Unit):

واحد خروجی واحدی است که اطلاعات تولید شده توسط رایانه را از لحاظ حافظه اصلی دریافت کرده و به دستگاههای خروجی منتقل می کند.

پس از انکه CPU  دادها را مورد پردازش قرار داد و اطلاعات را تولید کرد این اطلاعات به حافظه اصلی و از آنجا از طریق واحد خروجی به دستگاههای خروجی ارسال می شوند تا اطلاعات تولید شده مورد استفاده انسان قرار گیرد.مدیریت و کنترل واحد خروجی نیز توسط  واحد کنترل (CU) انجام می پذیرد.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما