اجزای اصلی رایانه شخصی

 

قسمت های اصلی یک رایانه شخصی عبارتند از:

 • پردازشگر مرکزی(CPU)
 • حافظه(Memory)
 • واحد ورودی(Input Unit)
 • واحد خروجی(Output Unit)
  به طور کلی در یک سیستم رایانه ای مثل هر سیستم دیگری،به یک واحد ورودی برای دریافت داده ها نیاز است تا داده ها را از محیط خارج دریافت کرده و آنها را به داخل سیستم منتقل سازد.سپس اجزای داخلی سیستم نظیر ریز پردازنده،پردازش لازم بر روی داده ها را انجام می دهند و در پایان اطلاعات تولید شده به واحد خروجی منتقل می گردند تا در اختیار درخواست کننده آن قرار گیرد.رایانه برای نگهداری و پردازش دادهای ورودی و تولید اطلاعات از حافظه استفاده می کند.با قسمت های اصلی رایانه در ادامه آشنا می شویم.
  1-پردازشگر مرکزی (CPU):
  ریزپردازنده،تراشه ای الکترونیکی است که انجام عملیات پردازشی،منطقی،ریاضی و کنترلی را بعهده دارد.
  ریزپردازنده یا Microprocessor اصلی ترین و مهم ترین قسمت یک رایانه است،که به منزله مغز رایانه است و به آن واحد پردازشگر مرکزی Central Processing Unit یا مخفف CPU نیز می گویند.
  پردازشگر مرکزی خود شامل قسمتهای زیر می باشد:
 • واحد حساب و منطق(ALU)
 • واحد کنترل(CU)
 • حافظه ثبات(Register)
 • حافظه سریع(Cache)
  الف-واحد حساب و منطق(ALU):
  واحد محاسبه و منطق Arithmetic Logic Unit یا مخفف ALU یکی از بخش های مهم CPU است که عملیات محاسباتی (مانند:جمع،تفریق،ضرب،تقسیم)،عملیات مقایسه داده ها(از لحاظ کوچکتر و بزرگتر بودن)و همچنین عملیات منطقی(مانند:AND,OR)را انجام می دهد.
  ب-واحد کنترل(CU):
  وظیفه واحد کنترل Control Unit یا مخفف CU کنترل دریافت داده ها از واحد ورودی،کنترل عملیات داخلی CPU و کنترل ارسال اطلاعات به واحد خروجی می باشد.
  این واحد مشابه یک سیستم عصبی برای کنترل سایر بخش های رایانه عمل می کند.
  ج-حافظه ثبات(Register):
  ثبات ها،واحدهای کوچک حافظه هستند که برای نگهداری سریع و موقت نتایج در CPU بکار می روند.
  در هر CPU چند ثبات وجود دارد.مثلا برای محاسبه حاصل جمع دو عدد،CPU بدین صورت عمل می کند:(با فرض اینکه CPU دارای سه ثبات A,B,C باشد.)
  CPU یکی از اعداد را در ثبات A و عدد دبگری را در ثبات B قرار می دهد.حال دو عدد را جمع می کند و حاصل را در ثبات C قرار می دهد و محتوای ثبات C را به خروجی ارسال می کند.
  د-حافظه پنهان(Cache):
  حافظه پنهان (Cache)،حافظه ای است با سرعت بسیار بالا،که برای افزایش کارایی CPU در نظر گرفته شده است.
  با نحوه عملکرد حافظه پنهان و سطوح مختلف آن(نظیر L1,L2,L3) در همین دسته آشنا خواهیم شد.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما