اختلال|Noise

 

نویز سیگنال های الکتریکی ناخواسته ای است که بصورت طبیعی یا توسط مدارهای الکتریکی ایجاد شده و کیفیت سیگنال و کارایی کانال ارتباطی را کاهش می دهد.به عبارت دیگر نویز عامل مخربی است که باعث تغییر شکل سیگنال شده و اغلب باعث می شود سیگنال در حال انتقال از کانال ارتباطی آسیب ببیند وسالم به مقصد نرسد.
1-انواع نویز:
نویزها با توجه به منبع تولید کننده آنها دارای انواع مختلفی هستند برخی از مهمترین انواع نویزها عبارتند از:
نویز حرارتی:
بر اثر رفتار حرارتی نامشخص الکترونها در دستگاههای الکترونیکی و کانال انتقال ایجاد می شود حرکت نامعین الکترونها موجب تغییر شکل سیگنال می شود این نوع نویز اغلب دارای دامنه نسبتا ثابت و قابل پیش بین است و امکان مقابله با آن با استفاده از روشهای مهندسی وجود دارد نویز حرارتی که به آن نویز سفید هم گفته می شود معمولا پیوسته است بر روی تمام سیگنال تاثیر می گذارد.
نویز القا:
نویز حاصل از فعالیت موتورها و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی است که موجب تغییر شکل سیگنال می شود.
نویز هم شنوایی(Crosstalk):
این نوع نویز که گاهی القاء متقابل نیز نامیده می شود در اثر میدان مغناطیسی سیگنال ارسال شده بر روی یک کابل برکابل مجاور آن ایجاد می شود.
نویز ضربه:
این نوع نویز که نویز ایمپالس نیز نامیده می شود شامل پالسهای غیر معمول یا جرقه های نویزی کوتاه مدت با دمنه نسبتا زیاد است و بر خلاف سایر نویزهای معرفی شده در بالا ناپیوسته است.برخی از عوامل این نویز عبارتند از:صاعقه و بروز اشکال در سیستمهای مخابراتی.تاثیر نویز ضربه ای بر سیگنالهای آنالوگ کمتر است به عنوان مثال ارسال صوت با پالسهای کوتاه نویز ضربه ممکن است مخدوش شود ولی قابلیت فهم آن تغییر نمی کند.نویز ضربه منبع اصلی خطا در سیگنالهای دیجیتال محسوب می شود و قادر است داده های دیجیتالی بیشتری را تغییر دهد.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما