انواع شبکه از نظر پیاده سازی

نحوه ارتباط رایانه ها در شبکه و استفاده از منابع و سرویس های مختلف شبکه بستگی به سیستم عامل شبکه و نحوه بکارگیری آن دارد.به طور کلی رایانه ها در شبکه ها به صورت دو دسته اصلی زیر پیاده سازی می شوند:
مبتنی بر سرویس دهنده(Server Base)
نظیر به نظیر(Peer to Peer)

1-مبتنی بر سرویس دهنده(Server Base):
در یک شبکه مبتنی بر سرویس دهنده(Server Base)که شبکه مبتنس بر سرویس گیرنده-سرویس دهنده(Client-Server)نیز نامیده می شود،برخی از رایانه ها بصورت سرویس دهنده و بقیه به عنوان سرویس گیرنده عمل می کنند.در این شبکه فرآیندهای لازم برای انجام یک تکلیف خاص بین رایانه ها تقسیم می شود.رایانه سرویس دهنده که به آن رایانه Server گفته می شود برنامه ای را اجرا می کند و در صورت درخواست سایر رایانه ها،سرویس خاصی را به آنها ارائه می کند.رایانه های سرویس گیرنده که به آنها رایانه Client گفته می شود برنامه ای را اجرا می کنند و در صورت نیاز،سرویس خاصی را از رایانه Server درخواست کرده و از آن استفاده می کنند.
برای ساخت یک شبکه سرویس گیرنده-سرویس دهنده کافی است یک یا چند رایانه را به عنوان Server و بقیه رایانه ها را به عنوان Client تنظیم کنیم.معمولا رایانه های Server را با مشخصات سخت افزاری بالاتری انتخاب می کنیم.گاهی اوقات در شبکه های مبتنی بر سرویس دهنده-سرویس گیرنده،از سخت افزارهای خاصی با حداقل امکانات به عنوان رایانه سرویس گیرنده استفاده می شود که با عنوان Thin Client شناخته می شوند در این حالت سرویس گیرنده با حداقل نرم افزار ممکن با سرویس دهنده ارتباط برقرار کرده و سرویسهای مورد نظر را از سرویس دهنده درخواست می کند سرویس دهنده کلیه پردازشها را انجام داده و نتایج آن را به سرویس گیرنده اعلام می کند.امروزه Thin Client به صورت نرم افزاری در برنامه های کاربردی مبتنی بر وب نیز رایج است در این روش نگهداری اطلاعات و انجام پردارشها در سمت سرویس دهنده انجام می شود و سرویس گیرنده با کمترین نرم افزار ممکن (مثل از طریق یک مرورگر وب ساده)می تواند از طریق اینترنت به سرویس گیرنده متصل شده و درخواست سرویس کند.
الف-مزایای شبکه های مبتنی بر سرویس دهنده:
برخی از مزایای عمده شبکه های مبتنی بر سرویس دهنده عبارتند از:
متمرکز سازی(Centralization)
در این شبکه ها می توانیم مدریت فایلها،منابع،کاربران،برنامه ها و سرویس دهنده ها را بدون هیچ گونه محدودیتی بصورت متمرکز و از روی یک رایانه انجام دهیم که باعث صرفه جویی در وقت مدیر شبکه و تسریع فعالیت های شبکه می شود.
امنیت(Security)
در این شبکه ها می توانیم دسترسی و اختیارات کاربران را به فایلها،برنامه ها،منابع و سرویس دهنده های شبکه در بازه های زمانی مختلف و یا با ایستگاه های کاری مختلف تعیین و مدیریت نماییم که این امر باعث بالا رفتن امنیت شبکه می شود.
پشتیبانی از اطلاعات(Backup)
بدلیل متمرکز بودن اطلاعات و داده ها در این نوع شبکه،می توانیم بصورت متمرکز و در بازه های زمانی معینی از اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه نماییم بویژه در شبکه های بزرگ امکانات متعددی برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات بطور همزمان وجود دارد تا کاربران در صورت خرابی اطلاعات اصلی بدون وقفه به کار خود ادامه دهند و حتی خرابی اطلاعات را احساس نکنند.
ب-معایب شبکه های مبتنی بر سرویس دهنده:
شبکه های مبتنی بر سرویس دهنده علاوه بر موارد فوق دارای مزایای متعدد دیگری نیز هستند اما دارای معایبی نیز می باشند:
مهمترین معایب شبکه های مبتنی بر سرویس دهنده عبارتند از:
متمرکز سازی(Centralization)
در این شبکه ها بعلت اینکه اغلب اوقات برنامه ها و اطلاعات بروی یک رایانه بنام Server قرار دارند،درصورت خراب شدن Server هیچ کاربری امکان کار را پیدا نمی کند.برای رفع این مشکل معمولا برای Server های مهم چند رایانه اختصاص داده می شود.
پیچیدگی
نگهداری،پشتیبانی و مدیریت این شبکه ها بعلت استفاده از سیستم عامل ها و برنامه های مبتنی بر سرویس گیرنده-سرویس دهنده از پیچیدگی خاصی برخوردار است و نیاز به نیروهای متخصص خاصی دارد.
هزینه
هزینه Server ها،تجهیزات سخت افزاری جانبی،سیستم عامل ها و نیروهای متخصص این شبکه ها در مقایسه با شبکه های Peer to Peer بیشتر است.
ج-نیازهای سخت افزاری شبکه مبتنی بر سرویس دهنده:
برای راه اندازی شبکه مبتنی بر سرویس دهنده با توجه به وسعت و قابلیت های شبکه،می توان از تجهیزات سخت افزاری مختلفی استفاده کرد،یک شبکه کوچک مبتنی بر سرویس دهنده را می توان با حداقل امکانات زیر راه اندازی کرد:
یک دستگاه رایانه سرویس دهنده با مشخصات سخت افزاری مناسب
یک یا چند دستگاه رایانه به عنوان سرویس گیرنده از شبکه
یک یا چند دستگاه هاب یا سوئیچ برای اتصال رایانه ها به شبکه
کابل شبکه به مقدار لازم
سیستم عامل مخصوص سرویس دهنده مانند ویندوز 2003 سرور برای نصب بر روی سرویس دهنده

ج-آشنایی با انواع سرویس دهنده ها:
در یک شبکه مبتنی بر سرویس دهنده،می توانیم چندین رایانه سرویس دهنده داشته باشیم که هر یک از آنها نقش و وظیفه خاصی را به عهده دارند.به عبارتی در چنین شبکه ها برای بهبود کارایی،کاهش ترافیک رایانه سرویس دهنده و افزایش تحمل خرابی از چندین سرویس دهنده استفاده می کنیم.نحوه تقسیم وظایف بین سرویس دهنده های مختلف بستگی به نوع برنامه ها و روش مدریت یک شبکه دارد.
برخی از سرویس دهنده های رایج عبارتند از:
سرویس دهنده فایل(File Server)
برای نگهداری،به اشتراک گذاردن و مدیریت فایلها بکار می رود یک نمونه رایج از این سرویس دهندها،FTP Server ها در اینترنت است.
سرویس دهنده وب(Web Server)
برای نگهداری،ارائه و چاپ صفحات وب در اینترنت استفاده می شود.
سرویس دهنده چاپ(Print Server)
برای مدیریت چاپگرهای شبکه و دستگاههای جانبی آنها بکار می رود و امروزه کمتر رایج است زیرا این امر بصورت نرم افزاری قابل انجام است و نیاز به Server اختصاصی ندارد.
سرویس دهنده پایگاه داده(Database)
در مواردی که حجم اطلاعات یک پایگاه داده،زیاد است و کاربران زیادی به صورت همزمان از پایگاه داده استفاده می نمایند،رایانه سرویس دهنده ای را برای ارائه سرویس به رایانه های شبکه در نظر می گیرند.
سرویس دهنده پست الکترونیکی(Mail Server)
سرویس پست الکترونیکی را به کاربران ارائه میدهد و آن را مدیریت می کند.
2-نظیر به نظیر(Peer to Peer):
شبکه های کوچک خانگی یا ادارات اغلب با آرایش نظیر به نظیر برپا می شوند.در شبکه های نظیر به نظیر،تعداد ایستگاه های کاری کمتر از 10 رایانه است و مشابه همه رایانه های نظیر به نظیر با یکدیگر در ارتباط و هم رتبه هستند،زیرا در این شبکه ها رایانه مخصوصی به عنوان سرویس دهنده وجود ندارد و منابع مختلف موجود در شبکه بصورت متمرکز بر روی رایانه خاصی قرار ندارند بلکه هر رایانه منابع خاص خود را دارد و می تواند فایلها و اطلاعات موجود خود را به اشتراک گذاشته و سرویس فایل و چاپ به سایر رایانه ها ارائه نماید یا از فایل های به اشتراک گذاشته شده توسط سایر رایانه ها استفاده نماید.به عنوان مثال وقتی چند رایانه را در ویندوز به صورت Workgroup به یکدیگر متصل می کنیم یک شبکه نظیر به نظیر تشکیل می شود.
الف-مزایای شبکه های نظیر به نظیر:
مهم ترین مزایای شبکه های نظیر به نظیر عبارتند از:
سادگی برپاشدن
این شبکه ها را می توانیم بدون نیاز به تخصص بالا به راحتی و در عرض چند دقیقه با سیستم عامل های معمولی راه اندازی نماییم
هزینه پایین
هزینه راه اندازی،پشتیبانی،نگهداری،رایانه ها و وسایل جانبی در این شبکه ها در مقایسه با شبکه های مبتنی بر سرویس گیرنده-سرویس دهنده بسیار پایین تر و مقرون به صرفه است.
ب-معایب شبکه های نظیر به نظیر:
با وجود آنکه شبکه های نظبر به نظیر ساده و ارزان قیمت هستند اما دارای معابب مهمی نیز می باشند مهمترین معایب شبکه های نظیر به نظیر عبارتند از:
نبود نظارت و مدیریت متمرکز
در این شبکه ها بعلت اینکه برنامه ها و اطلاعات بر روی رایانه های مختلف قرار دارد مدیریت منابع و کاربران آن وقت زیادی را می گیرد.
نداشتن کارایی مناسب برای شبکه های بزرگ
در شبکه های بزرگ که تعداد کاربران و اطلاعات زیاد است این شبکه ها کارایی ندارند.
دسترسی بی ثبات
در این شبکه ها بعلت اینکه اطلاعات و منابع بر روی رایانه های مختلف قرار دارند در صورتی که رایانه ای که اطلاعات یا منابع بر روی آن قرار دارد خاموش باشد امکان استفاده از آن برنامه یا منابع وجود ندارد.
3-شبکه های ترکیبی:
با وجود دسته بندی بالا برای برپایی شبکه ها،امکان استفاده همزمان از هر دو روش فوق و ایجاد شبکه های ترکیبی از شبکه های Peer to Peer و Server Bade وجود دارد.در این صورت رایانه ای که در حالت Server Base نقش Server را ایفا می کند،یا رایانه ای که نقش Client را دارد خود می توانند به عنوان یک رایانه معمولی در حالت Peer to Peer سرویس از سایر رایانه ها دریافت کرده یا منابع خود را برای آنها به اشتراک بگذارند.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما