تقسیم بندی رایانه ها از لحاظ قدرت پردازش

 

تقسیم بندی رایانه ها از لحاظ قدرت پردازش رایانه ها از لحاظ وسعت تجهیزات و قدرت پردازش به جهار گروه زیر تقسیم می شوند:
1-ریز رایانه(Micro Computer):
رایانه ای که فقط یک ریز پردازنده مستقل دارد را ریزرایانه می گویند.ریزرایانه ها،کوجکترین و ارزانترین نوع رایانه ها هستند.امروزه توانایی و قدرت این گونه از رایانه ها بسیار پیشرفت کرده است و به علت کاهش شدید قیمت آنها،استفاده و کاربرد شخصی نوعی از آنها در منازل رایج شده است که به آنها رایانه شخصی(Personal Computer (PC)) می گویند.شرکت IBM رایانه شخصی را در سال 1981 میلادی به جهان معرفی کرد.اگر چه تغییرات زیادی از آن زمان در رایانه های شخصی داده شده است ولی تمام رایانه های طراحی شده از آن زمان در اغلب موارد با همان مدل اولیه سازگارند.
2-رایانه کوچک(Mini Computer):
این رایانه ها بسیار قوی تر از ریز رایانه ها هستند و در اکثر مراکز اداری،تجاری و دانشگاهی که دارای حجم اطلاعات متوسط هستند استفاده می شوند.قیمت این رایانه ها بالاتر از ریز رایانه ها است و قابلیت سرویس دهی همزمان به چندین کاربر را دارند.رایانه های PDP11/45,PDP11/35 و رایانه های SUN مثالهایی از اینگونه رایانه ها می باشند.
3-رایانه بزرگ(Mainframe Computer):
اینگونه از رایانه ها در مراکز بزرگ تجاری،دانشگاههای بزرگ و برخی از مراکز بزرگ دولتی استفاده می شود.قیمت و هزینه نگهداری و پشتیبانی از اینگونه رایانه ها زیاد است و بکارگیری و پشتیبانی آنها،مستلزم بکارگیری نیروهای متخصص زیادی.تعداد کاربرانی که بطور همزمان می توانند از اینگونه رایانه ها استفاده کنند به مراتب بیشتر از رایانه های کوچک است.
از معروفترین این رایانه ها می توان به IBM/370,IBM/360 اشاره کرد.
4-ابر رایانه(Super Computer):
ابر رایانه ها از نوع تجهیزات جهان می باشند و بدلیل تکنولوژی و قیمت بسیار بالا در انحصار چند کشور انگشت شمار بوده و توسط چند شرکت محدود طراحی و ساخته می شوند.این رایانه ها از امکانات،حافظه و قدرت پردازش بسیار بالایی یرخوردارند و در امور فضایی و دفاعی و پروژه های بزرگ علمی و تحقیقاتی استفاده می شوند.سازمان های فضایی و ماهواره های هواشناسی نمونه ای از مراکز استفاده کننده از آنها می باشند.رایانه های CRAY 1,CRAY 2,CRAY 3 نمونه ای از این نوع رایانه ها می باشند.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما