جهت انتقال اطلاعات

 

سه روش کلی تبادل اطلاعات بین سیستمهای موجود در یک شبکه وجود دارد:

  • یک طرفه (Simple)
  • دوطرفه ناقص (Half Duplex)
  • دوطرفه کامل (Full Duplex)

به روش انتقال سیگنال در شبکه ای که همواره انتقال سیگنال از یک جهت (فرستنده) به طرف دیگر (گیرنده) صورت می پذیرد،یک طرفه می گوییم.
مثال:
فرستنده های رادیویی و دستگاههای رادیو
اگر در یک شبکه ارتباطی،بین دو سیستم در هر لحظه فقط یک سیگنال قابل انتقال باشد و اطلاعات در هر لحظه فقط در یک جهت در حال عبور باشد،به آن روش تبادل اطلاعات دوطرفه ناقص می گوییم. در روش دوطرفه ناقص،جهت ارسال انتقال اطلاعات در هر زمان فقط یک طرف است.
مثال:
دستگاهای بی سیم نمونه ای از سیستم هایی است که از روش تبادل اطلاعات دوطرفه ناقص استفاده می نمایتد زیرا در هر لحظه فقط یک نفر صحبت می کند و پس از پایان صحبت با گفتن کلمه تمام امکان صحبت را به نفر مقابل می دهد و در طول صحبت یک نفر،نفر مقابل فقط صحبت های او را گوش می کند.
روش تبادل اطلاعات دو سیستمی را که می توانند همزمان در دو جهت با یکدیگر تبادل اطلاعات نمایند،دوطرفه کامل می نامیم.در روش تبادل اطلاعات دو طرفه،جهت انتقال اطلاعات در هر زمان هر دوطرف است.بنابراین در این روش سرعت و کارایی انتقال اطلاعات دوبرابر حالت یک طرف می باشد.
مثال:
تلفن های معمولی نمونه ای از سیستم هایی است که از روش تبادل اطلاعات دوطرفه کامل استفاده می نمایند زیرا در هر لحظه و بطور همزمان دوتفر می توانند صحبت کنند و همزمان به صحبت های یگدیگر گوش نمایند.
در برخی از شبکه های رایانه ای محلی از روش تبادل اطلاعات دوطرفه ناقص استفاده می شود.برای استفاده از روش تبادل اطلاعات دوطرفه ناقص استفاده می شود.برای استفاده از روش تبادل اطلاعات دوطرفه کامل لازم است از تجهیزات مناسب این منظور در کانال ارتباطی استفاده شود.مثلا کابل های زوج UTP دارای چهار جفت سیم مجزا در یک کابل هستند که یک جفت برای ازسال اطلاعات و یک جفت برای دریافت اطلاعات بکار گرفته می شوند.در این حالت از نظر تءوری ارتباط دوطرفه کامل داریم و در صورت داشتن سایر تجهیزات متناسب با آن توان عملیاتی شیکه دوبرابر خواهد شد.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما