دلایل استفاده از شبکه

 

امروزه استفاده از شبکه در شرکتها و موسسات نه تنها دارای مزایای متعددی است بلکه در بسیاری از موارد امری لازم و اجتناب ناپذیر است.دلایل زیادی را می توان برای استفاده از شبکه برشمرد که برخی از مهمترین آنها را در اینجا بررسی می کنیم.
1-اشتراک فایلها و برنامه ها:
با قرار دادن یک نسخه ویژه ای از برنامه ها و اطلاعات در شبکه و به اشتراک گذاشتن آنها،سایر کاربران می توانند از طریق شبکه به آنها دسترسی پیدا کنند.
2-اشتراک پایگاه داده ها و حذف محدودیت های جغرافیایی:
اطلاعات و داده های جمع آوری شده در سازمان های مختلف تشکیل پایگاه داده(Database)می دهند که به دلیل اهمیت و امنیت اطلاعات و حجم زیاد اطلاعات،امکان بکارگیری آنها در رایانه های شخصی فراهم نمی باشد و اغلب اینگونه از داده ها را بر روی شبکه قرار می دهند تا کاربران مجاز بدون داشتن محدودیت مکانی و جغرافیایی بتوانند با اطمینان از داده های به اشتراک گذاشته شده بهره برداری نمایند.بنابراین در صورت خراب بودن یک رایانه،کاربر می تواند با رایانه دیگری از اطلاعات،برنامه ها و منابع موجود در شبکه استفاده نماید د دغدغه حضور فیزیکی در یک نقطه خاص را نداشته باشد.
3-دسترسی به اطلاعات با حجم زیاد در زمان کوتاه:
معمولا اطلاعات و داده های جمع آوری شده دارای حجم زیادی هستند و نگهداری آنها بر روی رایانه های شخصی ناممکن یا مشکل ساز است ضمن اینکه پردازش اینگونه از دادها با رایانه های شخصی زمان بیشتری را صرف می کند.لذا قرار دادن اطلاعات حجیم بر روی شبکه موجب صرفه جویی در فضای حافظه رایانه های کاربران می گردد و با توجه به ظرفیت حافظه بالای رایانه های اصلی شبکه و قدرت پردازش بالای آنها،کاربران هنگام نیاز به سهولت و با زمان کمتری به اطلاعات فوق دسترسی پیدا می کنند.
4-اشتراک منابع شبکه و کاهش هزینه ها:
یکی از مزیت های شبکه این است که می توان منابع مختلف سخت افزاری و نرم افزاری شبکه را بین کاربران به اشتراک گذاشت و ضمن صرفه جویی در هزیته های مربوطه،از امکانات موجود در شبکه بصورت بهینه بهره برداری کرد.مثلا می توان درایو،چاپگر،CD-ROM،مودم و … را به اشتراک گذاشت تا کاربران مورد نظر بتوانند در هنگام نیاز از آنها در شبکه استفاده کنند.
5-صرفه جویی در وقت:
با توجه به امکان به اشتراک گذاشتن منابع مختلف سخت افزاری و نرم افزاری شبکه بین کاربران،ضمن بهره برداری بهینه از منابع،در وقت کاربران نیز صرفه جویی می شود.مثلا می توان فایلها و پوشه ها و … را به اشتراک گذاشت تا کاربران مورد نظر بتوانند بتوانند در هنگام نیاز از آنها در شبکه استفاده کنند و نیازی به استفاده از فلاپی و … را برای جابجایی اطلاعات نداشته باشند.
6-دسترسی بیش از یک سیستم عامل:
از جذابیت های دیگر شبکه این است که کاربران با سیستم عامل های مختلف قادرند در شبکه فعال بوده و با یکدیگر در ارتباط باشند.به عنوان مثال ممکن است سیستم عامل اصلی شبکه Unix باشد و کاربران با سیستم عامل های Windows 2000,Windows 98و غیره با شبکه و یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و به نوعی دسترسی به بیش از یک سیستم عامل برایشان فراهم گردد.
7-تمرکز مدیریت:
یکی از ویژگی های بسیار مفید شبکه این است که می توان بر اطلاعات و کارهای کاربران بصورت متمرکز مدیریت کرد.این مدیریت توسط مدیر شبکه که Supervisor یا Administrator نامیده می شود می تواند از طریق رایانه مرکزی شبکه یا یکی از رایانه های متصل به شبکه صورت پذیرد.همچنین مدیر شبکه می تواند ارائه و نصب نرم افزارها را به اشتراک گذارد یا آنها را بصورت متمرکز نصب نماید.
8-ایجاد گروه های کاری:
مدیر شبکه قادر است کارها و وظایف کاربران شبکه را به گروههای کاری متناسب دسته بندی کرده و برای هر گروه کاری منابع شبکه،نرم افزارهای مرتبط و کاربران و اختیارات مجاز را تعیین کند.لذا مدیریت کاربران،اختیارات و سایر امور محوله آنان با سهولت بیشتری میسر می گردد.
9-امنیت اطلاعات:
امنیت و حفاظت از اطلاعات در رایانه های مجزا از یکدیگر کاری بسیار مشکل می باشد.ولی حفاظت و نگهداری از اطلاعات موجود در شبکه به دلیل تمرکز اطلاعات و امکانات ویژه سخت افزاری و نرم افزاری موجود در شبکه،به ویژه امکانات موجود در سیستم عامل های شبکه،امکانپذیر و مقرون به صرفه است.
10-افزایش تحمل خرابی(افزایش اعتماد):
از اطلاعات موجود در شبکه به روش های مختلفی حفاظت سخت افزاری و نرم افزاری بعمل می آید و در مقاطع زمانی مشخص از اینگونه از اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه می شود و به دلیل دقت و کیفیت بالای رایانه های شبکه و امکانات ویژه سیستم عامل های شبکه،احتمال خرابی اطلاعات موجود در شبکه به مراتب پایین تر از رایانه های شخصی می باشد.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما