سیستم عامل های شبکه

سیستم عامل های شبکه

سیستم عامل های شبکه (Network Operating System (NOS)) نرم افزاری است که کاربران و منابع شبکه را مدیریت کرده و به آنها سرویس های لازم از قبیل سرویس فایل و چاپ را ارائه می کند. هر رایانه ای که می خواهد سرویس های مخطلفی به سایر رایانه ها ارائه دهد باید بر روی آن سیستم عامل شبکه نصب و راه اندازی شود. در شبکه های مبتنی بر سرویس دهنده لازم است بر روی رایانه های Server سیستم عامل شبکه یا سیستم عامل معمولی داشته باشیم. (به جز سیستم عامل Novell Netware که فقط می تواند به عنوان سرویس دهنده استفاده شود.) برخی از سیستم عامل های رایج شبکه که قابل استفاده برای سرویس دهنده های شبکه هستند در جدول زیر ارائه شده است.

سیستم عامل شرکت ارائه دهنده سکوی سخت افزاری تعداد پردازنده مورد استفاده مناسب برای سرویس دهنده های
Windows Server 2000 مایکروسافت Intel/AMD 4 (Server) 8 (Advanced) 32 (Datacentre) کوچک، متوسط و بزرگ
Windows Server 2003 مایکروسافت Intel/AMD 1A-64 4 (Standard) 4-8 (Enterprise) 8-64(Datacentre) کوچک، متوسط و بزرگ
Linux متن باز سکوهای مختلف به ویژه Intel/AMD 32 کوچک تا بزرگ
NetWare 6.5 ناول Intel/AMD 32 متوسط تا بزرگ
Solaris 10 سان Sparc, Intel x64 or x86 128 متوسط تا خیلی بزرگ

در شبکه های مبتنی بر سرویس دهنده، به جز سیستم عامل Novell Netware که فقط می تواند به عنوان سویس دهنده استفاده شود از همه سیستم عامل های فوق می توانیم به عنوان سرویس گیرنده نیز استفاده کنیم. در شبکه های نظیر به نظی می توانیم هم از سیستم عامل های شبکه که در بالا ذکر شدند (به جز سیستم عامل های Novell Netware) و هم از سیستم عامل های معمولی رایج نظیر Windows Xp و Windows Vista به بالا استفاده کنیم.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما