صفحه کلید چیست؟

مهمترین و رایج ترین وسیله ورودی رایانه, صفحه کلید است و از آن برای ورود داده ها و دستورالعمل ها به رایانه استفاده می شود. صفحه کلید دارای کلیدهای متعددی است که بروی هر یک از آنها علائم و ارقام خاصی تعبیه شده است که با فشار هر کلید, علامت مخصوص آن وارد رایانه می شود. صفحه کلیدها از نظر ظاهر انواع مختلفی دارند ولی عملکرد همه آنها یکسان است. اغلب صفحه کلیدهای استاندارد دارای 101 تا 104 کلید هستند.

آرایش کلیدهای صفحه کلید رایانه های IBM بر اساس آرایش استاندارد QWERTY است, بدین معنی که در روی صفحه کلید حروف فوق به ترتیب از چپ به راست چیده شده اند. هر کلید که بر روی صفحه کلید فشرده می شود توسط یک مدار داخلی که در صفحه کلید قرار دارد, شناسایی شده و کد آن به رایانه ارسال می شود. ارتباط صفحه کلید و رایانه توسط کابل مخصوصی برقرار می شود.

کلید ها به شش گروه تقسیم بندی می شوند:

1- کلیدهای علائم (تایپ):

برای تایپ حروف و علائم به کار می روند و بخش زیادی از کلیدهای صفحه کلید را شامل می شوند.

2- کلیدهای ماشین حساب:

برای ورود اعداد استفاده می شوند. این کلیدها در قسمت بالای کلیدهای تایپ و در قسمت سمت راست صفحه کلید دیده می شوند. گاهی به کلیدهای فوق کلیدهای ماشین حساب نیز گفته می شود.

3- کلیدهای عملیاتی:

در بالای صفحه کلید قرار دارند و برای سهولت در انجام کارها به کار می روند. عملکرد این کلیدها در برنامه های مختلف متفاوت بوده و از F1 تا F12 نامگذاری شده اند.

4-کلیدهای کنترلی:

برای امور خاصی به همراه سایر کلیدها به کار می روند. این کلیدها عبارتند از Ctrl, Shift, Alt.

5- کلیدهای دو حالته:

نظیر Caps Lock برای وارد کردن حروف بزرگ, Num Lock برای فعال کردن کلیدهای ماشین حساب و کلید Scroll Lock برای کاربردهای خاص.

این کلیدها دارای دو حالت روشن و خاموش می باشند به این معنی که با یک بار زدن آنها فعال شده و با فشردن مجدد آنها غیر فعال می شوند.

6- کلیدهای مکان نما:

این کلیدها امکان حرکت نما را در جهت های مختلف فراهم می کنند.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما