تمرکز دهنده یا HUB چیست؟

وسیله ای است که برای متصل کردن چند رایانه در شبکه های ستاره ای و حلقه ای استفاده می شود و عملکردی مشابه جعبه تقسیم دارد. هاب به دو گروه کلی تقسیم می شود:

  • فعال (Active)
  • غیرفعال (Passive)

هاب های فعال شبیه Repeater سیگنال دریافتی از شبکه را تقویت می کند و سپس آن را به تمام پورت های خود می فرستد. این هاب ها دارای آداپتور برای اتصال به برق می باشند. هاب های غیرفعال سیگنال ها را تقویت نمی کنند و صرفا مانند یک جعبه تقسیم سیگنال دریافتی را به تمام پورت هایش می فرستد. امروزه این هاب ها رایج نمی باشند.

هاب ها برای اتصال شبکه های دارای مورت های مادگی RJ-45 هستند. هاب های موجود در بازار با توجه به نیاز دارای 4, 8, 16, 32 و 48 پورت می باشند. هاب های مورد استفاده در شبکه های حلقه ای MAU نامیده می شوند. هاب MAU از نوع غیرفعال می باشد و داده های دریافت شده را همزمان به تمام پورت هایش نمی فرستد بلکه آنها را به ترتیب به یک پورت ارسال کرده و پس از دریافت مجدد از همان پورت داده ها را به پورت بعدی می فرستد و این عمل را تکرار جی کند تا حلقه منطقی ایجاد شود.

نصب و راه اندازی هاب ها بسیار ساده است. برای این کار کافی است کابل رایانه های موجود در شبکه را به Hub وصل کرده و آن را به برق متصل کنیم. در این صورت Hub شروع به تبادل بسته های اطلاعاتی موجود در شبکه می کند و چراغ مربوط به پورتها روشن و خاموش می شود.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما