پویشگر (Scanner) چیست؟

پویشگر دستگاهی ورودی است که برای وارد کردن تصاویر, اسناد و اشکال گرافیکی به داخل رایانه بکار می رود.

این وسیله بسیار شبیه دستگاه فتوکپی عمل می کند و با استفاده از تجهیزات حساس به نور, تصویری از یک طرح یا عکس که روی کاغذ است می سازد.

بدین صورت که تصویر به سیگنالهای دیجیتالی تبدیل می شود, سپس این سیگنالها به رایانه انتقال داده می شود تا توسط نرم افزار مربوط به صورت فایل تصویری در رایانه ذخیره شود.

قدرت تفکیک پذیری, سرعت اسکن تصاویر و ابعاد اسکنر از لحاظ بزرگ و کوچک بودن عکس اولیه از پارامترهای مهم این وسیله است.

اسکنرها دو نوع هستند:

  • اسکنرهای دستی

این اسکنرها معمولا در مکانهایی نظیر فروشگاهها و فرودگاهها برای خواندن بارکد کالاها و چمدانها و شناسایی آنها استفاده می شود.

  • اسکنرهای رومیزی

از این اسکنرها برای اسکن تصاویر, نامه ها و سایر مستندات استفاده می کنند و معمولا در دو اندازه A4 و A3 در بازار وجود دارند. به این اسکنرها, اسکنر تخت (Flat) نیز می گویند.

در اسکنرهای معمولی شخص باید تک تک اسناد را در اسکنر قرار داده و سپس سند را اسکن کرده و سند بعدی را قرار دهد که در مواردی که تعداد اسناد زیاد باشد بسیار وقت گیر است.

در بعضی از موسسات, سازمانها و کتابخانه های بزرگ لازم است روزانه صدها صفحه از اسناد, مدارک, مستندات, نامه ها و… اسکن شود.

معمولا برای این نوع مراکز از اسکنرهای حرفه ای استفاده می شود که دارای محفظه خاصی به نام Feeder است که اسناد را به صورت دسته ای در آن قرار می دهند و اسکنر به ترتیب اسناد را به داخل کشیده و با سرعت بالا آنها را اسکن می کند.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما