مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چیست؟

به علت گستردگی استفاده CRM چه در دنیای کسب و کار و چه در دنیای اکادمیک تعاریف زیادی وجود دارد که البته هیچکدام همه ابعاد CRM را بیان نمیکنند اما میتوانند دید خوبی در خصوص کاربرد آن ارایه دهند؛ اگر از دید آکادمیک به CRM نگاه کنیم میتوان تعریف زیر را ارایه داد: یک استراتژی که برای افزایش سودآوری و بهبود رضایت مشتریان با سازماندهی ارتباطات بدنه فروش با مشتریان طراحی شده است )لینک( تعاریف این چنین برای هدف ما که بیشتر در خصوص ارتباط CRM و تجارتمان است کمی گنگ به نظر میرسد، در لیست زیر تعاریفی است که بیشتر به زبان کسب و کار نزدیک میباشد: یک سیستم نرم افزاری برای شناسایی، هدف گذاری، جذب و نگهداری بهترین ترکیب از مشتریان )لینک( نرم افزاری که به مدیران کسب و کارها جهت مدیریت ارتباطات با فرصت های فروش، مشتریان، کانال های توزیع، مراکز تلفن و تولیدکننده ها کمک می کند. )لینک( اگر بخواهیم جام کالم تمام تعاریف CRM را بگوییم چنین میشود که هر مشتری احساس کند یک مشتری VIP بوده و برای شرکت شما ارزشمند است.

همانطور که مشخص است CRM مخفف Management Relationship Customer میباشد و برای مدیریت ارتبط با مشتری راهکارهای اتوماتیک ارائه میدهد. این راهکارها، بخش های فروش، بازاریابی و پشتیبانی را شامل میشود. در ادامه این کتاب توضیح خواهیم داد که چرا باید اطالعات این بخش ها در سیستم CRM باشد اما برای معرفی کوتاه در اینجا این نکته کافیست که بگویم چرخه بهینه سازی فروش نرم افزارهای CRM بر اساس اطالعات سه بخش فوق کار میکند و میتواند فروش را به شکلی فوق العاده افزایش دهد به عنوان مثال به طور متوسط %41 فروش کارمندان رو افزایش میدهد. آمارهای زیادی در خصوص این نرم افزارهای CRM وجود دارد که به نظرم هر مدیری باید آنها را ببیند. بخش بعدی جایی ست برای دیدن آمارها و البته کمی تفکر در خصوص این trend حال حاضر دنیای کسب و کار.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما