آشنایی با واحدهای حافظه

مبنای کار رایانه ها اعداد دودویی (باینری) است، به این معنی که رایانه ها برای پردازش، کنترل و ذخیره سازی اطلاعات از سیستم عددی دودویی استفاده می کنند. سیستم دودویی از دو رقم صفر و یک تشکیل شده است. در این سیستم هر عدد از ترکیب رقم های صفر و یک ساخته می شود.

علت استفاده از سیستم دودویی در رایانه این است که بکارگیری و پیاده سازی تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی برای کار با دو رقم (سیستم دودویی یا باینری) بسیار آسانتر از از مدارات الکترونیکی برای کار با ده رقم (سیستم دهدهی یا دسیمال) است.

رایانه های اولیه که با لامپ خلاء کار می کردند نیز از سیستم دودویی استفاده می کردند. یعنی روشن بودن لامپ به منزله 1 و خاموش بودن آن به منزله 0 تلقی می شد. در سیستم دودویی: عدد صفر با 0، عدد 1 با 1، عدد دو با 10، عدد سه با 11 و الی آخر بصورت زیر نشان داده می شوند:

سیستم دهدهی: 0,1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11,…

سیستم دودویی: 0,1,10,11,100,101,110,111,1000,1001,1010,1011

الف- بیت (Bit)

به کوچکترین واحد اندازه گیری حافظه که می تواند صفر یا یک دودویی باشد، بیت گفته می شود. محتوای یک بیت مشابه کلیدی است که می تواند باز یا بسته باشد.

ب- بایت (Byte)

به کوچکترین قسمت قابل آدرس دهی حافظه، بایت می گویند.

یه بایت معادل هشت بیت است. یک بایت می تواند یکی از اعداد صفر تا 255 را به صورت دودویی در خود نگهداری کند.

ج- کلمه (Word)

هر کلمه، بزرگترین واحدی است که ریز پردازنده می تواند در هر عملیات پردازش کند.

یک کلمه می تواند یکی از اعداد صفر تا 65535 را در خود نگهداری کند. کلمه بدلیل دو بایتی بودن کاربرد زیادی در محاسبه ریاضی

د- کیلوبایت (KB)

به دو دهم بایت،یک کیلوبایت گفته می شود.

معمولا برای تعیین اسناد، مدارک، تصاویر و بطور کلی فایل های رایانه ای ازاین واحد اندازه گیری استفاده می کنند. مثلا می گویند اندازه این تصاویر رایانه ای 210KB است.

هـ- مگابایت (MB)

به دو دهم کیلوبایت، مگابایت گفنه می شود.

معمولا برای تعیین اندازه حافظه RAM رایانه از این واحد استفاده می کنند. مثلا می گویند اندازه حافظه RAM این رایانه 512MB است. یک مگابایت حافظه می تواند صدها صفحه متن یا چندین عکس را در خود نگهداری کند.

ی- گیگابایت (GB)

به دو دهم مگابایت، گیگابایت گفنه می شود.

معمولا برای تعیین اندازه حافظه های جانبی با ظرفیت بالا نظیر دیسک سخت از این واحد استفاده می کنند. مثلا می گویند اندازه حافظه دیسک سختاین رایانه 250GM است. یگ گیگابایت حافظه بزرگی است و می تواند یک فیلم دو ساعته یا ده ها ساعت موسیقی را در خود نگهداری کند.

ژ- ترابایت (TB)

به دو دهم گیگابایت، ترابایت گفنه می شود.

یک ترابایت حافظه بسیار بالایی است و اطلاعات موجود در یک سایت رایانه ای که تعداد زیادی رایانه در آن قرار دارد را می توان با این واحد حافظه نشان داد. مثلا می گویند کل اطلاعات موجود بر روی رایانه های این سایت رایانه ای 165TB است.

ط- اگزابایت (EB)

به دو دهم ترابایت، اگزابایت گفنه می شود.

اگزایابت بزرگترین واحد حافظه محسوب می شود و اطلاعات موجود در شبکه جهانی اینترنت را می توان با این واحد از حافظه اندازه گیری کرد.

و- کاراکتر (Character)

به هر یک از حروف، ارقام و علائم قابل نمایش در رایانه یک کاراکتر گفته می شود.

هر کاراکتر یک بایت حافظه را اشغال می کند. مغمولا تعداد کاراکتر های رایانه 256 کاراکتر است. کاراکترها با کدهای مخصوصی در یک جدول، به نام جدول ASCII نشان می دهند. این جدول یک جدول کد بندی است که از 7 یا 8 بیت استفاده می کند و هر عدد را به یک کاراکتر نسبت می دهد. به 128 کارکتر اول اسکی استاندارد و به 128 کاراکتر بعدی اسکی توسعه یافته می گویند.

یونیکد (Unicode) استاندارد کد بندی جدیدی است که برای هر کاراکتر از 2 بایت استفاده می کند و به وسیله آن می توان حروف تمام زبانهاب دنیا را کد بندی کرد. در استاندارد یونیکد می توان تا 65536 کاراکتر را کد بندی کرد که تاکنون از 39000 کد آن برای مشخص کردن حروف زبانهای مختلف دنیا استفاده شده است.

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما