آشنایی با انواع حافظه اصلی

حافظه اصلی، ناحیه ذخیره سازی همه منظوره ای است که ریز پردازنده به آن دسترسی مستقیم دارد.

حافظه اصلی، حافظه ای است حیاتی که بدون آن رایانه قادر به راه اندازی و اجرای برنامه ها نیست.

بخاطر سرعت دسترسی بالا، این نوع از حافظه ها را از مدارات مجتمع (Integrated Circuit (IC)) می سازند و به دو نوع اصلی تقسیم می شوند:

  • حافظه RAM
  • حافظه ROM
  1. حافظه RAM

حافظه با دسترسی تصادفی (Random Access Memory (RAM)) حافظه ای است الکترونیکی، که به دلیل سرعت دسترسی بالای آن، برنامه های کاربردی برای اجرا شدن در آن قرار می گیرند.

اینگونه از حافظه ها، خواندنی و نوشتنی هستند، یعنی هم می توان اطلاعات را بروی آن نوشت و هم اطلاعات نوشته شده را از آن خواند. رایانه برای نوشتن اطلاعات بروی حافظه RAM، در اولین مکان خالی حافظه اطلاعات را می نویسد و تمام حافظه را برای یافتن محل مناسب مرور نمی کند، در نتیجه سرعت نوشتن بر روی این نوع حافظه ها بالاتر می رود. به همین علت به این نوع از حافظه ها حافظه دسترسی تصادفی می گویند.

حافظه RAM یک حافظه الکترونیکی است که با روشن شدن رایانه فعال می شود و با خاموش شدن رایانه، اطلاعات آن از بین می رود.

  • حافظه ROM

حافظه فقط خواندنی، (Read Only Memory (ROM))، حافظه ای است الکترونیکی، که فقط یکبار توسط شرکت سازنده حافظه، برنامه ریزی می شود و دستوالعمل های لازم برای شناسایی، کنترل و راه اندازی رایانه در آن قرار داده می شوند.

در حافظه ROM نمی توان اطلاعاتی را نوشت و با قطع برق و خاموش کردن سیستم اطلاعات موجود در آن پاک نمی شود. کاربران رایانه امکان دسترسی به این حافظه را ندارند و رایانه هنگام روشن شدن بصورت خودکار دستورالعمل های آن را می خواند و اجرا می کند.

  • حافظه PROM

حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی (Programmable Read Only Memory (PROM)) حافظه ای است که می توان آنرا فقط یکبار مطابق نیاز توسط دستگاه ویژه ای بنام PROM Programmer برنامه ریزی کرد.

لذا فرق PROM  و ROM در این است که Rom دارای یک برنامه مشخص است که از طرف سازنده در آن قرار گرفته است ولی PROM بصورت خالی به بازار عرضه می شود و مصرف کننده به دلخواه خود آن را برنامه ریزی می کند.

  • حافظه EPROM

حافظه فقط خواندنی و قابل برنامه ریزی و پاک شدن (Erasable Programmable Read Only Memory) EPROM حافظه ای است که با توجه به نیاز متقاضی می تواند چندین بار برنامه ریزی شود.

برای پاک کردن اطلاعات EPROM نور ماوراء بنفش به آن می تابند. برای این کار ابتدا باید IC حافظه EPROM را از روی رایانه خارج نمود سپس از طریق محفظه شیشه ای بالای آن نور ماوراء بنفش را به مدت حدود سی دقیقه تاباند. پس از خالی شدن حافظه EPROM، می توان از طریق دستگاه مخصوص، مجددا حافظه RPROM را برنامه ریزی کرد. ممکن است برای جلوگیری از پاک شدن تصادفی حافظه EPROM، بروی آن برچسب سیاه رنگی بچسبانند تا از برخورد تصادفی نور ماوراء بنفش به آن جلوگیری شود. حافظه EPROM برای انجام کارهای خاص و حرفه ای کاربرد دارد.

  • حافظه پنهان (Cache)

می دانیم که هرگاه برنامه ای بخواهد اجرا شود، ابتدا در حافظه RAM قرار می گیرد و سپس در هر لحظه قسمتی از برنامه اجرا می شود. لذا اگر CPU برای دسترسی به برنامه به حافظه اصلی مراجعه کند، سرعت پردازش آن پایین خواهد آمد، زیرا CPU باید منتظر خواندن اطلاعات از حافظه RAM که نسبت به CPU بسیار کندتر است بماند. بنابراین اگر آن بخش از برنامه که نیاز به پردازش CPU دارد و CPU مدام به آن مراجعه می کند، در حافظه پنهان که بسیار سریعتر از حافظه اصلی است قرار گیرد، CPU با سرعت بالاتری به برنامه دسترسی داشته و سریعتر آن را اجرا می کند. حافظه پنهان در حقیقت یک حافظه میانی بین یک حافظه اصلی و CPU است. این حافظه بسیار گران بوده و معمولا ضرفیت پایینی دارد. (از 512 KB تا چند مگابایت).

مدیر سایت

من محمدامین محمدحسینی مدیر سایت وبینت هستم. آرزوی من در نوجوانی یادگیری زبان برنامه نویسی وب بود، با انتخاب، تمرین و پشتکار خودم و اطرافیانم توانستم در این زمینه به موفقیت برسم ولی با مرور زمان فهمیدم که برنامه نویسی کار ساده‌ای است، مهم فروختن برنامه است. پس وبینت را راه‌اندازی کردم و تمامی آموزش‌هایی را که در مرور زمان یاد گرفتم را به صورت کتاب الکترونیکی در اختیار مردم عزیز قرار دادم تا بتوانم در دنیای دیجیتال کمکی کوچک کرده باشم.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما